המכון להדמיה תרמוגרפית

הערכת סיכון ומניעה של סרטן השד

בדיקת הדמיה משלימה של השד להערכת סיכון ומניעה, גילוי מוקדם, אבחון ומעקב.
השימוש בתרמוגרפיה (הדמיית אינפרא אדום דיגיטלית) מבוסס על העיקרון שפעילות מטבולית וזרימת דם בכלי הדם באזור של רקמה בעלת פעילות קדם סרטנית או סביב רקמה סרטנית, גבוהה יותר מאשר ברקמת שד בריאה, ברוב המכריע של המקרים.
הגידול הסרטני דורש אספקת חומרי תזונה קבועה ולכן מגביר את אספקת הדם לכיוונו ע"י הרחבת כלי דם, פתיחת כלי דם "רדומים", לאזורו ובניית כלי דם חדשים לכיוונו (Neoangiogenesis), תהליך זה מסתכם בעליית טמפ' מקומית בשטח פני העור על השד.

סרטן השד והדמיה תרמוגרפית של החזה:

מחקרים מצביעים על כך שהדמיה תרמוגרפית לא תקינה של השדיים היא סימן לסיכון הגבוה ביותר להתפתחות סרטן השד, ממצא זה הוא משמעותי פי – 10 מההיסטוריה הרפואית המשפחתית של המחלה.

נשים עם בדיקות תרמוגרפיות לא תקינות מופנות לטיפול אגרסיבי בגורמים התורמים להתפתחות המחלה בכדי למנוע את הסיכון בהתפרצותה.

גורמי סיכון אלו והטיפולים למניעתם עכשיו ברורים מתמיד.

כיום, הדמיה תרמוגרפית של החזה יכולה להציע יותר מגילוי מוקדם,
חשבי על מניעה !!!
למדי את הסיכונים שלך וקחי אחריות על בריאותך !

גילוי מוקדם והערכת סיכונים:

הדמית אינפרא-אדום רפואית (תרמוגרפית) מעריכה סימנים להתפתחות סרטן בשלב התאי ובכך תומכת בזיהוי מוקדם.

זיהוי של סיכון מוגבר בשלבים מוקדמים תומך במניעה!!!

המכון להדמיה תרמוגרפית נותן הערכה לגבי הסיכון להתפתחות סרטן בכל שד עפ"י סקלה תרמו-ביולוגית.

כיצד הדמיה רפואית תרמוגרפית עובדת?

הדמיה תרמוגרפית מתקדמת משתמשת במצלמת אינפרה-אדום ממוחשבת בסטנדרט רפואי, בעלת חדות אבחנה גבוה ביותר בשילוב של תוכנה מתוחכמת היוצרת מפת תצלום של מתאר הטמפרטורות הנפלטות מעור הגוף. תצלום הדמיתי זה נקרא תרמוגרם.

משום שתאים סרטניים משנים את טמפרטורת השד ואת אספקת הדם אליהם, הם יוצרים סימנים אופיניים במתאר פיזור החום הנראים בתרמוגרם.
תוצאות ההדמיה עוברות ניתוח מחשב ומפוענחות ע"י תרמולוג מוסמך.

ע"י הדמיה תרמוגרפית ניתן גם להעריך את הסימנים לפעילות אסטרוגנית בשדיים. יכולת זו חשובה ביותר עקב העובדה שחשיפה ארוכת טווח ליתר אסטרוגן מעלה את אחוזי הסיכון לסרטן השד.

מצב לפני טיפול מניעתי להורדת ריכוז האסטרוגן בשד:

האזורים הכהים יותר מסמנים טמפרטורה גבוהה יותר המעידה על פעילות אסטרוגן גבוהה המובילה לסיכון גבוה לסרטן השד.

מצב לאחר טיפול מניעתי להפחתת ריכוז האסטרוגן בשד:

לאחר טיפול, דירוג הדמיית כלי הדם בשדיים ירדה מ- 3 ל- 1 , דבר המעיד על ירידה בפעילות האסטרוגן המובילה לירידה באחוז הסיכון להתפתחות סרטן השד.

המלצות לבדיקת ההדמיה התרמוגרפית של השד
גיל 20-30: כל 3 שנים.
גיל 30 ומעלה: כל שנה.
נשים בסיכון גבוה: ככל שיידרש.

מידע חיוני לך ולרופאך
• הדמיה תרמוגרפית יכולה לעזור למטופלים ולרופאים לבצע החלטה מושכלת לגבי הצורך בבדיקות נוספות ו/או בטיפול.
• הדמיה תרמוגרפית יכולה לספק נתונים לגבי הצורך בביופסיה לאחר גילוי ממצא מחשיד ולא ברור בממוגרפיה.
• הדמיה תרמוגרפית יכולה לעזור לעקוב אחר תוצאות של שינויים מתקנים באורח החיים ו /או אחר תוכניות טיפול לבריאות השד או סרטן השד.
• עשורים של מחקרים מצביעים על סטטיסטיקה של 10% – 6% מהנבדקים בלבד, שלא אותרו עם ממצאים מחשידים בתרמוגרפיה ושלבסוף התגלו כטעות (מקרים שלא התגלו כבעלי סיכון)(false negatives) ועל 10% מהמטופלים בלבד שאותרו כבעלי ממצא מחשיד בתרמוגרפיה ולבסוף התגלו כחסרי משמעות (false positives).

מחקרים מעידים
• הדמיה תרמוגרפית יכולה להעלות בצורה משמעותית את הדיוק של בדיקת הממוגרפיה.
• בהוספת הדמיה תרמוגרפית לצילום הממוגרפי, אחוז ההישרדות יכול לעלות ב- 60%.

הדמיה תרמוגרפית הנה בטוחה ביותר משום שאינה פולטת קרינה רדיואקטיבית (כמו ממוגרפיה) ו/או אלקטרומגנטית אלא נמדדת ע"י קליטה של פליטת חום הגוף בלבד,
זו הסיבה שניתן לבצע את הבדיקה בכל עת ללא כל סיכון בריאותי !!!

ההדמיה התרמוגרפית של החזה מיועדת לכל הנשים ובמיוחד לאלו שלהן הסטוריה משפחתית רלוונטית, מתחת לגיל המיועד לבדיקות ממוגרפיה, בעלות רקמת שד צפופה, פיברוציסטית, חזה גדול, נשים המקבלות הורמונים, לאחר ניתוחי חזה/שד, נשים עם שתלים מלאכותיים, נשים שמיניקות ו/או בהריון או כאלו שאינן סובלות קרינה מסיבות אחרות.

למה גילוי מוקדם הוא חשוב?

סרטן השד מהווה את גורם המוות הראשון בישראל בקרב הנשים. בשנים האחרונות מאובחנות מידי שנה כ- 4,000 נשים בישראל כלוקות במחלה.
לפי נתוני משרד הבריאות, כ-6 אחוז מהחולות הן נשים צעירות, אולם שיעור החולות עולה בהתמדה משנה לשנה.

גילוי מוקדם לא רק שמציל חיים אלא גם יוצר הזדמנויות להתערבות מוקדמת ומניעה מהתפתחות פוטנציאלית של המחלה.

בתמונה הבאה מוצגת דוגמה לתרמוגרם לא תקין אצל מטופלת בת 33 שעברה בדיקות ממוגרפיה ואולטרה-סאונד שיצאו תקינות:

השד הימני (המצולם בצד השמאלי של תרמוגרם זה), חם יותר בצורה משמעותית, מהשד השמאלי (בצד הימני של התמונה).

תרמוגרם זה מייצג מצב מאוד לא תקין ולכן אישה זו נשלחה לבדיקת מישוש ע"י רופא שהובילה להסרת בלוטות לימפה מהאזור החשוד. בדיקה פתולוגית של הבלוטות חשפה גידול סרטני קטן מאוד בגודל של 3 מ"מ, ממצא זה מעיד על התרומה המשמעותית של בדיקת ההדמיה התרמוגרפית לגילוי מוקדם של סרטן השד.

האם בדיקת ההדמיה התרמוגרפית של השד היא תחליף לבדיקת הממוגרפיה?

לא. ממוגרפיה היא בדיקה אנטומית (מבנית) המתמקדת בגילוי של גושים.
תרמוגרפיה היא בדיקה פיזיולוגית המתמקדת בפעילות התאית ובסימנים של כלי הדם.
הדמית תרמוגרפיה לא תקינה דורשת בדיקה אנטומית בכדי להבחין אם גידול פיזי נמצא, לפני כל החלטה על צעד ניתוחי.
בדיקת ההדמיה התרמוגרפית מעריכה סיכון להתפתחות סרטן השד וחשה בסימנים לפעילות יתר של אסטרוגן בשד, בכך דואגת למניעה, ללא קרינה מזיקה וללא דחיסת השד הלא נעימה המבוצעת בבדיקת הממוגרפיה. נשים פונות אלינו בדרישה להחליף את הממוגרפיה בתרמוגרפיה, אנו לא ממליצים על כך כאמור ואין בסמכותינו לתמוך בכך. שתי הבדיקות מסתכלות מזוויות שונות על אותה התמונה ולכן תומכות האחת בשנייה ולא מחליפות האחת את השנייה.

מחויבותנו לאיכות
בשביל לקבל איכות תמונה ברמה גבוהה ביותר, למען ניתוח מדויק ככל שניתן של הממצאים, אנו משתמשים בטכנולוגיה החדישה ביותר של מצלמת הדמיית אינפרא-אדום דיגיטלית, המלווה במערכת מחשב חדשנית לניתוח דיגיטלי של התרמוגרם.
השימוש בטכנולוגיה זו לצרכים רפואיים מבוסס על פיתוחים טכנולוגיים חדשניים של התעשיות הביטחוניות ולצרכים הנדסיים ובטיחותיים.
המכון להדמיה תרמוגרפית עובד עפ"י פרוטוקול מדויק וקשיח ביותר המוכתב ע"י "האקדמיה הבינלאומית לתרמוגרפיה קלינית" (IACT) וע"י "האקדמיה האמריקאית לתרמולוגיה" (American Academy of Thermology) מתוקף כך הצילומים מבוצעים בתנאי מעבדה מחמירים. המכון עובד בחלקו גם לצורכי מחקר רפואי ולשם כך משמש כמעבדה
לכל דבר.
פענוח תרמוגרפיות השד מבוצע ע"י רופא או כירופרקט שהוא גם תרמולוג קליני (בעל דיפלומה בתרמוגרפיה קלינית) בעל ניסיון של שנים רבות בתחום בארה"ב.

References: Parisky, Y.R., efficacy of Computerized infrared imaging Analysis to evaluate Mammographically Suspicious Lesions. AJR 180, January 2003. Keith, Louis et al, Circadian Rhythm Chaos, Int. J Fert. 46 (5): 239-247, 2001. Gamigami, P. Atlas of Mammography , New Early Signs in Breast Cancer. Blackwell Science, 1996. Gautherie M, Gros M, Breast Thermography and Cancer Risk Prediction. Cancer 45:51-56, 1980.

 

ההדמיה התרמוגרפית אינה מחליפה ממוגרפיה או כל בדיקה אחרת ו/או הנחיה של הרופא המטפל