המכון להדמיה תרמוגרפית

מהי הדמיה תרמוגרפית

תרמוגרפיה רפואית ממוחשבת היא טכניקה אבחנתית המאפשרת לבודק לדמות ולתת הערכה כמותית של טמפרטורת שטח פני העור. בטכניקה זו נערך שימוש במכשיר מיפוי אינפרא אדום הממיר קרינה בטווח אורכי גל האינפרא אדום הנפלטים משטח פני העור, לאותות חשמליים היוצרים תמונה צבעונית על מסך המחשב.

תמונה זו ממפה בצורה גרפית את טמפרטורת הגוף ומכונה בשם תרמוגרם.
מדע התרמוגרפיה הוא היישום של קריאת מתאר חום הגוף למיקום מצב לא תקין של פתולוגיה או תפקוד לקוי. קשת הצבעים מייצגת עלייה או ירידה בכמות קרינת האינפרא אדום הנפלטת משטח פני העור.
מכיוון שיש רמה גבוהה של סימטריה בחום גוף בריא, שינויים בסימטריית החום הנפלט מאזורים מקבילים בגוף, נראים בהתאמה להבדלי טמפרטורות המעידות על הפרעה תפקודית.
התמונה התרמוגרפית מייצגת תמונה פיזיולוגית תפקודית של מקור הכאב בשונה מתמונה אנטומית מבנית. הדמיה תרמוגרפית רפואית מעניקה יתרון קליני עיקרי ביכולתה לזהות ברגישות גבוהה מצב פתולוגי במערכות הדם, השרירים והעצבים. בכך, עוזרת לתהליך האבחון, ההבנה והמעקב אחר התפתחות הבעיה או שיקומה.
השימוש הקליני של ההדמיה התרמוגרפית כולל:

1. הגדרת התפשטות ההפרעה באזור המאובחן.
2. קביעת מיקום האזור הפגוע שלא זוהה עדיין, בכדי למקם בדיקות אבחנה נוספות לאזור זה או למקד טכניקות ריפוי לאזור.
3. לזהות הפרעות בראשית התהוותן עוד בטרם מזוהות קלינית או סימפטומטית.
4. למעקב אחר תהליך הריפוי.
5. בשימוש נרחב לזיהוי במצבי כאב כרוני הכוללים הפרעות נוירולוגיות, שלד / שריר, שגרון, סוכרת ופציעות ספורט.

לרבים מהסובלים מכאב כרוני, תרמוגרפיה היא טכניקת ההדמיה היחידה המוכיחה את קיום הכאב באופן אובייקטיבי. טכניקה זו ממפה, באופן גרפי את הרגשות הכאב הסובייקטיביות של המטופל באופן אובייקטיבי על ידי הצגת השינויים בטמפרטורת שטח פני העור המלווים מצבי כאב.
תגובות חמות וקרות כאחד יכולות להצביע על מצב של כאב המלווה בדלקת המגרים עלייה בפעילות מע' העצבים הסימפתטית. מצבים שונים בכלי הדם מודגמים בקלות על ידי תרמוגרפיה כמו מחלת רינאודס, דלקת כלי דם, איסכמיה לגפה מסוימת, DVT, וכו'.
הדמיה תרמוגרפית רפואית דיגיטלית משלימה את הרווח החסר בדיאגנוזה הקלינית במקרים רבים.
צילומי רנטגן,C.T.,אולטרה סאונד, M.R.I וכו', הן בדיקות אנטומיות מבניות. E.M.G היא בדיקה של פיזיולוגיה מוטורית. המיפוי התרמוגרפי ייחודי ביכולתו להדמות שינויים פיזיולוגיים ותהליכים מטבוליים ברמת מערכת העצבים הסימפתטית והעצבים התחושתיים. הוא מוכח גם ביעילותו המשלימה לתמיכה האבחנתית לאמצעי אבחנה אחרים.
שלא כמו ברוב אמצעי האבחנה האחרים, ההדמיה התרמוגרפית היא לא חודרנית, משמע אינה פולטת קרינה כלשהי אל הגוף אלא משתמשת במקלט רגיש לפענוח פליטת חום הגוף. בעזרתה ניתן לאבחן, להעריך, לעקוב ולתעד מגוון רחב של פציעות או מצבים בעייתיים הכוללים הפרעות/פציעות ברקמה הרכה והפרעות בסיבי עצבים אוטונומיים ותחושתיים. חוסר סימטרייה תרמית על פני שטח העור מושפעת משליטת מערכת העצבים הסימפתטית ומערכת כלי דם המגיעה עד רמת נימי הדם הקטנים בעור.
ההדמיה התרמוגרפית מתאימה לתחומים הקליניים הכוללים: ראומטולוגיה, נוירולוגיה, כירופרקטיקה, פיזיותרפיה, רפואת ספורט, אונקולוגיה, אורתופדיה, רפואת ילדים וויטרינריה ואחרים.
תוצאות הבדיקות התרמוגרפיות הן אובייקטיביות לחלוטין ומראות התאמה גבוהה מאוד לבדיקות הדמיה אחרות.