המכון להדמיה תרמוגרפית

על סרטן השד

באופן כללי ופשוט ניתן להגדיר את הסרטן המתפשט בגוף כטפיל.
זו הצטברות של מסת תאים לקויה מבחינה גנטית הגדלה בצורה בלתי מבוקרת ולא מתואמת. גדילתו של גידול סרטני היא עצמאית ומנותקת מכל תהליכי הבקרה התקינים של הגוף וכל חוקיות וסדר בהתפתחותו נקבעת על פי הכללים שלו.

למה השד?
על מנת לשמור על הסבר פשוט, סרטן השד נובע עקב שילוב של גנטיקה, חומרים מסרטנים, תגובות מע' החיסון, הורמונים והרכב ריקמה.
השד מורכב מאונות, מע' צינורות להובלת חלב, בלוטות וריקמה צפופה של תאי שומן וכלי דם. לרבים מהתאים הללו יש חיישנים להורמון אסטרוגן המעמידים אותם כמטרה להשפעת ההורמון עליהם. חלקן של ההשפעות טובות וחלקן רעות. במיוחד מעניינים תאי השומן. תאים אלה גם יוצרים וגם מפרקים אסטרוגן. תגובת הפירוק הכימי של האסטרוגן, מייצרת חומרים מחוללי סרטן (קרצינוגנים).
החומרים הקרצינוגנים משפיעים על החומר התורשתי (DNA) של תאים שכנים, דבר היכול לגרום להם למוטציה, שתהפוך אותם לתאים סרטניים. מחקרים מראים שנשים מסוימות, יותר רגישות מאחרות להשפעות האסטרוגן ולתוצרי פירוקו.

כיצד הסרטן גדל?
כאשר תא נורמלי מתחיל לעבור שינוי (מוטציה) לתא טרום סרטני, החומר התורשתי שלו
(DNA) משתנה לכזה שמאפשר לו לגדול באופן לא מבוקר. בכדי לאפשר גדילה מהירה של התאים הטרום סרטניים והסרטניים, צריכה להיות להם אספקה רציפה של חומרי תזונה וזאת מתקיימת ע"י כך שהתאים משחררים חומרים המעודדים הובלת כלי דם לאזורם. חומרים אלו שומרים על כלי דם רחבים ופתוחים, "מעירים" כלי דם סגורים רדומים ויוצרים כלי דם חדשים (neoangiogenesis).
ריקמת הדם העשירה בשד מספקת את התנאים הדרושים לגדילת הגידול הסרטני.

כיצד אנו יכולים להבחין בגדילה זו בשלביה הראשונים?
מערכת הזיהוי המוקדם האידיאלית, תגלה גם את השינויים הקדם סרטניים המתרחשים בשד וגם את השינויים הראשוניים של תאים ההופכים לסרטניים.
להדמיה התרמוגרפית יש יכולת לאתר את השינויים המובילים את התאים למצב סרטני ואת השינויים בכלי הדם הנלווים לתאים הסרטניים והקדם סרטניים. בהתאם לכך, ההדמיה התרמוגרפית יכולה להבחין בסימנים הראשונים להתפתחות סרטן או לגילוי סרטן קיים. במקרים רבים 8-10 שנים לפני שיכול להתגלות ע"י כל שיטת גילוי אחרת ובזמן שאין עדיין סרטן.
השימוש בהדמיה התרמוגרפית של השד, כחלק מבדיקות הקו הראשון לגילוי מוקדם של סרטן השד, עשוי להיות חיוני במקרים רבים.

האם בדיקות המעקב שנהוגות כיום מספקות איתור מוקדם מספיק?
הטבלה הבאה מראה את קצב הגדילה הממוצעת של גידול סרטן בשד:

רוב הגידולים הסרטניים מאותרים ע"י צילום ממוגרפיה בשלב זה, כאשר קוטר הגידול 1cm בקירוב
(בגודל גרגר אפונה בערך) ומכיל מעל ל-4 ביליון תאים סרטניים.

ההדמיה התרמוגרפית אינה מחליפה ממוגרפיה או כל בדיקה אחרת ו/או הנחיה של הרופא המטפל