המכון להדמיה תרמוגרפית

מניעה מתחילה בלקיחת אחריות אישית על החיים

מטרת הבדיקה הראשונה בחשיבותה היא לא להתמקד דווקא בגילוי ממצא סרטני בר קיימא אלא לאתר מצב בעל סיכון עתידי להתפתחות ממצא כזה ובכך לנצל את חלון ההזדמנויות למניעת סרטן מלכתחילה.

במקרה ודירוג הסיכון עפ"י הבדיקה נקבע בין TH3 –TH5, ו/או דורגת בדירוג הורמונאלי (דומיננטיות אסטרוגן בשד)
גבוה כ- 3-4, נקיטה בצעדי מנע להורדת דירוג הסיכון תהיה צעד חכם עם ראייה לעתיד בטוח.

ביכולתנו לבדוק האם נקיטת צעדי המנע אכן מורידים את הסיכון ע" השוואה בין בדיקת ההדמיה התרמוגרפית לפני ואחרי נקיטת אמצעי המניעה בהתפתחות שאינה תקינה.

עיסוקו העיקרי של המכון להדמיה תרמוגרפית הוא המעקב אחר בריאות השד ע"י בדיקות מעקב שנתיות או בתדירות אחרת עפ"י דירוג הסיכון הנגזר מהבדיקה בכל פעם.

ישנה חשיבות רבה להשוואה בין ממצאי ההדמיות החוזרות ובעיקר בין ההדמיה הראשונה לשנייה בהן נקבע המתאר התפקודי של השד, דבר המשמש כמקור להשוואה עתידית להדמיות הבאות למשך כל החיים.

מניעה עדיפה על גילוי מוקדם, גילוי מוקדם עדיף על גילוי ממצא ממוקד וגילוי ממצא ממוקד עדיף על גילוי מאוחר של ממצא מפושט.

על פי סטטיסטיקה עכשווית, אחת מתוך 9 נשים בישראל תחלינה בסרטן שד. אחוז זה עלה בהדרגה, למרות ההתקדמות הרפואית. עם סטטיסטיקה מאיימת שכזו יותר ויותר נשים מעוניינות לדעת כיצד ניתן למנוע סרטן שד.

• ראוי להדגיש כי המידע המובא כאן אינו מחליף טיפול רפואי במצב של מחלה מאובחנת אלא מיועד כעצה אפשרית למניעה והורדת גורמי סיכון באורח החיים וכהשלמה אפשרית לטיפול רפואי מקובל.

כיום טיפול המניעה היחיד שקיים ברפואה הקונבנציונלית הינו לקיחת תרופה בשם טמוקסיפן לנשים עם סיכון גבוה לסרטן שד כגון נשים שנמצא אצלן מוטציה בגן BRCA1. לנשים אלו סיכון של 85% לחלות בסרטן השד. אך לצד הטמוקסיפן תופעות לוואי רבות כגון נזק עיני (ניוון המקולה), דכאון, נטייה ליצירת קרישיות יתר, תופעות מנופאוזה, סיכון גבוה לסרטן כבד ואסטמה.

הקשר בין אחוז חולות סרטן השד לאורח החיים המערבי הוא ברור ולא משתמע לשני פנים. בתרבויות בהם אחוז השומן במזון נמוך ועיקר התזונה מושתתת על פירות, ירקות ודגנים מלאים, אחוז סרטן השד נמוך מאוד. דוגמא לכך היא נשות המזרח הרחוק. תזונה מסורתית מזרחית מקושרת עם סיכון נמוך לסרטן שד. תזונה ים תיכונית מסורתית מקושרת עם סיכון בינוני והתזונה המערבית מקושרת עם סיכון מאוד גבוה. הבעיה היא שחוקרי הרפואה המערבית לא מסתכלים על התמונה השלמה כי אם מחפשים תרופת פלא, מרכיב אחד, תשובה אחת, שתהווה פתרון אולטימטיבי.

גישת המניעה מבוססת על שינויים באורח החיים בתחומים התזונתי, הרגשי והסביבתי.

תזונה:
• יש לאכול מעט מוצרים אורגניים שמקורם בחיות המוזנות בעשב:
בשר, חלב, גבינה, יוגורט, ביצי אומגה 3 מתרנגולות שתזונתן זרעי פשתן.
• יש להפחית בצריכה של סוכר, קמח לבן, מוצרים המכילים חומצות שומן מסוג אומגה- 6 (שמן חמניות, שמן תירס, שמן סויה, שמן חריע, מרגרינה, שמנים מוקשים וחצי מוקשים, שומנים לא אורגניים מהחי, בשר, ביצים ומוצרי חלב.)
• מאידך יש להגביר את צריכת חומצות השומן מסוג אומגה 3 (דגים, פירות ים, בשרים עם תווית "אורגני")
• להגביר צריכה של תזונה נוגדת סרטן כגון כורכומין, תה ירוק, פירות וירקות (מגוונים ככל האפשר) תפריט נוגד סרטן מורכב בעיקר מירקות וקטניות יחד עם שמן זית, קנולה, פשתן או חמאה אורגנית, שום, צמחי מרפא ותבלינים. בשר וביצים הם עניין לבחירה והם למען הוספת הטעם בעיקר. מעניין הוא שתפריט זה הוא ניגודו הגמור של התפריט המערבי הטיפוסי.
• יש לסנן מי ברז ע"י מסנן פחם או אוסמוזה הפוכה או לשתות מים מינרלים .

אסטרוגן הוא המפתח לקשר בין שומן לסרטן שד. שומן מעלה משקל גוף ומעלה את מספר תאי השומן בגוף. תאי שומן מפרישים אסטרוגן. רקמת השד מורכבת ברובה מתאי שומן. אסטרוגן גבוה בגוף הוא גורם סיכון משמעותי לסרטן השד.
עודף שומן גוף מתזונה עשירה בשומן גורמת לקבלת ווסת מוקדמת, עוד גורם סיכון לסרטן השד.כל מחזור ווסתי גורם לחשיפה נוספת לרמות גבוהות של אסטרוגן.
התזונה המומלצת למניעת סרטן שד היא דלה במוצרים מן החי: בשר, עוף,ביצים,מוצרי חלב,חמאה וכו'. המקורות המומלצים לשומן הם דגי ים צפוני ושמן זית מכבישה קרה, קנולה או פשתן.
אכילת סיבים מרובה מעלה את נפח הצואה ותכיפות יציאות. דרך הצואה הגוף מפריש אסטרוגן ובכך שומר על רמות תקינות של אסטרוגן בגוף. כאשר השימוש באסטרוגן בגופנו מסתיים, מופרש האסטרוגן למיצי המרה, אלה מופרשים למעיים ומשם החוצה דרך הצואה. במעיים ישנו אנזים שהופך את האסטרוגן לאקטיבי וגורם לו להיספג שוב לזרם הדם. סיבים תזונתיים מפריעים לאנזים זה ומונעים ספיגה חוזרת של אסטרוגן.

פעילות גופנית
• יש להקדיש 30 דקות ביום לפעילות גופנית אירובית שנהנים ממנה. (לעיתים לוקח זמן להפיק הנאה אך עם הזמן זה הופך לשגרה שקשה בלעדיה)
• הליכה בקצב רגיל במשך שלוש עד חמש שעות לשבוע היא הפעילות האופטימלית.
• על פי מחקרים נראה כי פעילות גופנית מגינה על נשים מפני סרטן השד. החוקרים מאמינים שהקשר בין חוסר פעילות גופנית וסיכון מוגבר לסרטן שד הוא אסטרוגן. למרות שאסטרוגן מופרש מהשחלות, תאי שומן מפרישים גם אסטרוגן. לנשים עם אחוז שומן נמוך יש רמות אסטרוגן נמוכות יותר.

תשומת לב ריגשית
• תרגול שיטות הרפיה והתמקדות עצמית, כמו יוגה, מדיטציה, צ'י-קונג, טאי-צ'י, וכדומה.
• שחרור ממצבי עקה, דחק וחוסר ישע ע"י הסדרת טראומות מהעבר, למידת קבלת הרגשות של הפחד, עצבות, ייאוש וכעס, למידה של נתינת פורקן לרגשות השליליים על מנת שיחדלו לשלוט בכם ושיתוף אדם אחר ברגשותיכם.
• מעורבות / פעילות חברתית והפקת הנאה מחברה.
• מציאת עיסוק ו/או תחביב שמפיקים ממנו הנאה והנותן תכלית לחיים.

מניעה סביבתית

יש להימנע ככל האפשר בשימוש הביתי היום יומי מ-
• פרכלורו-אתילן/טטראכלורו-אתילן בניקוי יבש.
• דאודורנטים ותכשירים נגד הזעה המכילים אלומיניום (במיוחד לנשים שמגלחות את בית השחי, מה שמקל על חדירת האלומיניום דרך העור לגוף)
• תכשירים קוסמטיים המכילים אסטרוגנים או מוצרי שליה או פרבנים או פתלטים העשויים להימצא בתכשירים קוסמטיים, שמפו, תרחיצים, ג'לים, צבעי שיער, לק לציפורניים, מסנני קרינה וכו'.
• פתלטים שיש להימנע מהם : DBP ו- DEHP
• פרבנים שיש להימנע מהם: מתילפרבן, פוליפרבן, איזופרבן, בוטילפרבן.
• קוטלי מזיקים וקוטלי חרקים כימיים לשימוש ביתי.
• בשמים מכילי פתלטים.
• חימום מזונות או נוזלים (קפה, תה, פורמולות חלב לתינוקות במכלי פלסטיק עשויים PVC (המשתחרר למזון בזמן חימום) או פוליסטירן או קלקר.
• הכנת אוכל במחבתות טפלון שרוטות.
• מוצרי ניקוי נפוצים כמו חומרי ניקוי נוזליים, חומרי חיטוי, חומרים לניקוי אסלות עם אלקילפנולים (מונוקסינול, אוקטוקסינול, נונילפנול, אוקטילפנול וכו')

יש להחליף מוצרים אלו ב-
• אוורור בגדים מניקוי יבש במשך כמה שעות באוויר צח לפני הלבישה
• להשתמש בדאודורנטים טבעיים ללא אלומיניום.
• מוצרי קוסמטיקה טבעיים ואורגניים ללא פרבנים פתלטים ואסטרוגנים.
• קוטלי מזיקים עשויים משמנים אתריים או מחומצה בורית או עפר מכיל צורניות. ראו רשימה שלמה של חלופות לרוב קוטלי החרקים והמזיקים החשודים כרעילים ומסרטנים לאדם ב- www.panna.org.
• אי שימוש בבושם, הסתפקות במי קולון (שמכילים פחות פתלטים).
• חימום בכלי זכוכית או קרמיקה (כולל במיקרוגל).
• שימוש במחבתות טפלון לא שרוט או שאינן עשויות טפלון כמו מפלדת אל-חלד.
• שימוש במוצרי "אקולייבל"(Eco-label) "ירוקים" בפיקוח ובעלי תווית אורגנית, חומץ לבן, סודה לאפייה או סבון לבן לניקוי, לשטיפת רצפות ולשיש.

מצב הורמונאלי ודומיננטיות של אסטרוגן

דומיננטיות אסטרוגנית מתרחשת כאשר בגוף יש יותר מדי הורמון אסטרוגן ביחס להורמון פרוג'סטרון.

סימפטומים של דומיננטיות אסטרוגנים
התסמינים הבאים נפוצים בקרב אלו הסובלות מרמות יתר של אסטרוגן, גורם המעלה את הסיכון לסרטן השד.
תסמינים המתחילים בצורה קלה בשנים צעירות, הופכים לבינוניים בשנות השלושים לחיים ולחמורים בשנות הארבעים לחיים. אם את חווה לפחות 6 תסמינים מהרשימה הבאה קרוב לוודאי שאת סובלת מרמה מסוימת של דומיננטיות אסטרוגן.

           

דומיננטיות של הורמון האסטרוגן יכולה לנבוע מעודף אסטרוגן בגוף אן מחוסר בהורמון הפרוג'סטרון, ההורמון המאזן את האסטרוגן. נשים רבות סובלות מתופעה זו מגילאי ה- 20 דרך גילאי ה- 40 ובתקופת המנופאוזה בה אין ביוץ ולכן הפרוג'סטרון לא נוצר דיו.

אפילו אם רמת האסטרוגן של אישה, נמוכה, עדיין היא יכולה לסבול מדומיננטיות של ההורמון עקב חוסר מובהק מפרוג'סטרון המאזן וסותר את השפעת האסטרוגן.
עם זאת, דומיננטיות של אסטרוגן יכולה להיות מושפעת מגורמים חיצוניים רבים כגון: טיפול הורמונאלי חלופי (HRT), גלולות למניעת הריון, אסטרוגנים ממקורות סביבתיים, אסטרוגנים צמחיים, מצבי עקה, משקל עודף, תפקודי כבד לא תקינים, מנופאוזה והפרעה בתפקודי בלוטות הורמונאליות. התוצאה הסופית היא חוסר איזון ביחס בין אסטרוגן לפרוג'סטרון, מושג שד"ר ג'ון לי MD כינה כ"דומיננטיות אסטרוגן".
בספריו:
• What Your Doctor May NOT Tell You About Premenopause
Balance Your Hormones and Your Life from Thirty to Fifty (Warner Books, 1999)

• What Your Doctor May NOT Tell You About Menopause
The Breakthrough Book on Natural Progesterone (Warner Books, 1996)

• What Your Doctor May NOT Tell You About Breast Cancer:
How Hormone Balance Can Help Save Your Life, (Warner Books, 2002)

מתאר ד"ר לי בפירוט נרחב את הנושא.

חשיפה לאסטרוגנים מגורמים סביבתיים (xenoestrogens) היא במיוחד בעייתית עקב אי הידיעה שבחשיפה היום יומית באורח החיים המערבי.
אנו חשופים באופן מתמיד לאסטרוגנים מהסביבה ולחומרים המגבירים את חילוף החומרים של אסטרוגן בגוף מהמזון ומהכימיקלים שבשימוש היום יומי. חומרים המדמים ומחקים פעילות של אסטרוגן (Estrogen mimickers) הן ממקורות סביבתיים (xenoestrogens) והן צמחיים (phytoestrogens)יכולים לשבש את הפעילות ההורמונאלית .
מניעה ככל האפשר של חשיפה סביבתית חשובה לכולם אך במיוחד חשובה לאלו הסובלים מדומיננטיות של אסטרוגן.
מוצרים כגון חומרי ניקוי ביתיים, קוסמטיקה, חומרי ניקוי גוף, חומרי הדברה, פלסטיק, דלקים ואפילו חלק מהתרופות מגבירים את ההשפעה של האסטרוגן בגוף.
חומרים אלו מגבירים את עומס האסטרוגן בגוף לאורך הזמן, דבר היוצר קושי לניקוי רעלים ע"י הכבד.
מקורות תזונתיים לחשיפה נמצאים ברוב הבשרים ומוצרי החלב בצורה של כימיקלים, הורמוני גדילה ואסטרוגנים ישירים הניתנים לבעלי החיים בגידולם להגדלת התפוקה והיעילות.

כיום יש עדות רבה וגוברת לכך שגורמים סביבתיים וחקיינים הורמונאליים אחרים מעורבים בטווח רחב של בעיות בריאות בבני אדם ובחיות. מצב של דומיננטיות אסטרוגן מהורמונים סביבתיים אלו גורמת לחוסר איזון הורמונאלי ולסימפטומים המוזכרים לעיל.

תוספים לאיזון האסטרוגן

• DIM
DIM הוא חומר טבעי, צמחי, הנמצא בירקות ממשפחת המצליבים. מחקרים מראים כי יש לחומר זה את היכולת לאזן רמות של אסטרוגן בנשים ובגברים.
ל- DIM יש יכולת לפרק אסטרוגן לתוצרי פירוק טובים ("אסטרוגנים טובים") .
רבים מן היתרונות הידועים של אסטרוגן כמו היכולת להגן על הלב והמוח ע"י פעילותו הנוגדת חמצון מיוחסת לתוצרי פירוק טובים אלו. בזמן שתוסף ה- DIM מעלה את כמות תוצרי פירוק האסטרוגנים "הטובים" הידועים בתור נוגדי חימצון, הוא מוריד סימולטנית את רמות תוצרי פירוק האסטרוגנים "הרעים" שאינם נוגדי חימצון והיכולים לגרום לסרטן.
נטילת תוסף DIM חוסכת את אכילתו של ברוקולי במשקל קילוגרם ליום ויכולה ביעילות לאזן את הורמוני המין.
כרובית, ברוקולי, כרוב וכרוב ניצנים שייכים למשפחת המצליבים. כולם מקושרים למניעת סרטן. נמצא כי הם מכילים מרכיב בשם אינדול-3-קרבינול (indole-3-carbinol) המשפיע על המטבוליזם של אסטרוגן. מרכיב זה מטה את האסטרוגן לנתיב מטבולי בו הוא סביל. למשפחת המצליבים מרכיבים נוספים אנטי סרטניים כגון סולפורפאן, מרכיב המשפעל אנזימים התורמים לניקוי רעלים. כמו כן הם מכילים חומצה גלוקרית המשפיעה על הגוף להפריש חומרים נוגדי סרטן.

• Progesterone Cream
קרם פרוג'סטרון טבעי יכול לענות על חוסר האיזון בפרוג'סטרון, המעלה את הדומיננטיות האסטרוגנית.
פרוג'סטרון עוזר למנוע מאסטרוגן להפוך למזיק לבריאות. הוספה של פרוג'סטרון טבעי בספיגה דרך העור לגוף עוזרת לתקן חוסר איזון הורמונאלי הגורם לתסמינים הנראים בדומיננטיות אסטרוגנית.

• Calcium D-Glucarate
מיצוי בוטאני מירקות ופירות התורם לניקוי הגוף מעודפי הורמונים לפני שנקלטים חזרה לזרם הדם ונספגים ברקמות שומן ובמיוחד בשד וברחם. התוסף עוזר לפינוי של תוצרי פירוק אסטרוגנים משומשים שהגוף מנסה לפלוט החוצה כפסולת.

דיכוי יצירת כלי דם חדשים התורמים להתפתחות גידול

• PGM

מיצוי עשב נפוץ מסוג Bindweed or Convolvulus arvensis. עשב זה נפוץ בכל העולם. חקלאים נאבקים בו עקב השתלטותו על יבולים חקלאיים כמו חיטה ותירס.
עשב זה הוא מדהים ביכולתו לעקב ולדכא התפתחות כלי דם המשמשים להזנת גידולים סרטניים.
(Powerful angiogenesis inhibiting properties)
proteoglycan mixture (PGM) הוא מיצוי תערובת פרוטאוגליקנים מעשב ה- Bindweed. לתערובת זו יכולות אנטי סרטניות, מעודדות מע' חיסון ובעיקר מעקבות התפתחות כלי דם להזנת גידולים סרטניים.
נושא ההתפתחות כלי דם אלו בשד, הוא אחד מכלי ההערכה החשובים ביותר בהדמיה התרמוגרפית, לצורך הערכת הסיכון להתפתחות עתידית של סרטן ומשמש למושא הטיפול לפני הדמיה חוזרת שבה אנו רוצים לראות ירידה ברישות כלי הדם בשד שתצביע על ירידה בסיכון.
קישור לסרטון בנושא Angiogenesis
קישור למאמר בנושא Herbal Extract Inhibits Angiogenesis

העצות המפורטות עד כה הינן כלליות ולא מחליפות יעוץ מקצועי ע"י רופא מומחה בתחום.
• ניתן לפנות לייעוץ מקצועי ע"י רופא העוסק בטיפול בהורמונים חלופיים טבעיים. בארץ קיימים מס' רופאים העוסקים בתחום. לקבלת מידע על תחום הטיפול ע"י אחד הרופאים שאנו עובדים אתם לחצו כאן.

לסיכום

ניתן להפחית את החשיפה לסיכונים סביבתיים ע"י בחירה בחומרי ניקוי ביתיים וחומרי ניקוי גוף ללא כמיכלים, הפחתת החשיפה לגזי פליטה ומזהמים ביתיים.
העדפת מזונות של דגי ים צפוני ומאכלי ים, בחירה במוצרי בשר וחלב אורגניים ודלי שומן. רכישת פירות וירקות אורגניים מגוונים ככל האפשר אך גם אם לא, יש לשטוף בקפדנות או לקלף אותם על מנת להסיר לפחות חלק מחומרי ההדברה.
יש לחמם אוכל ונוזלים בכלי זכוכית או מתכת ולא בפלסטיק ובפרט לא לחמם במיקרו בכלי פלסטיק. כמו כן יש לאכסן נוזלי שתייה בכלי זכוכית ולא בבקבוקי פלסטיק.

• הימנעו ממקורות כימיים של אסטרוגנים או חומרים המעודדים מטבוליזם של אסטרוגן.
• הימנעו ממקורות של אסטרוגן בתזונה.
• שיטות לניקוי הכבד יכולות לעזור.
• אימון גופני.
• הפחתת סטרס (עקה).
• איזון הורמונאלי ופינוי אסטרוגן עודף מהגוף.
• לא לחמם אוכל ושתייה בכלי פלסטיק
• לשתות ממיכלי זכוכית ולא פלסטיק.

המידע המובא כאן הוא חלקי, מידע נוסף בתחומים אלו ניתן למצוא באינטרנט , בספריו של ד"ר ג'ון לי (המוזכרים מעלה), בספר "חלופת האסטרוגן", (בעברית) בהוצאת אור עם ובספר המומלץ ביותר, "לא לסרטן- דרך חיים חדשה נוגדת סרטן" (בעברית) מאת המחבר דר' דויד סרוואן-שרייבר בהוצאת מודן.

ההדמיה התרמוגרפית אינה מחליפה ממוגרפיה או כל בדיקה אחרת ו/או הנחיה של הרופא המטפל